Zobni aparat v odrasli dobi: Vse, kar morate vedeti o ortodontski terapiji

Objavljeno: 
11 travnja, 2024
Poliklinika Fiziodent

Čeprav se večina odraslih za ortodontsko terapijo odloči predvsem zaradi estetskih razlogov, je lep nasmeh le ena od koristi, ki jih prinaša popravljanje zob v kateri koli življenjski dobi.


S pomočjo ortodontske terapije, ki vključuje korekcijo estetskih in funkcionalnih nepravilnosti v položaju zobnih lokov in zob, je mogoče rešiti številne težave, kot je nepravilen ugriz ali razmak med zobmi, ki lahko vplivata na zdravje dlesni, kar bo posledično omogočilo ohranjanje zob v dobri formi čim dlje.


Kdo bi moral nositi zobni aparat?

Zobni aparat naj nosijo vsi, ki so nezadovoljni s položajem svojih zob in želijo z minimalno invazivnim pristopom doseči nov nasmeh. Ortodontska terapija je namenjena vsem starostnim skupinam.

Poleg privlačnega nasmeha, ki pozitivno vpliva na samozavest, bo ortodontska terapija vrnila zobe v pravilen položaj in s tem olajšala vzdrževanje higiene in čiščenje medzobnega prostora, kar zmanjšuje možnost nastanka kariesa in bolezni dlesni.  

 Prav tako je s pravilnim položajem zob zmanjšana možnost neenakomerne obrabe zob, z ortodontsko terapijo pa lahko odpravimo nekatere motnje govora in žvečenja ter včasih tudi težave v čeljustnem sklepu.

Prav tako se vse več odraslih pacientov odloča za ortodontsko terapijo, da bi ustvarili dobre temelje za nadaljnjo protetično ali implantološko rekonstrukcijo.


Kako dolgo se nosi zobni aparat?

Kako dolgo bo oseba nosila zobni aparat, je res individualno in ni odvisno od starosti pacienta, temveč od zahtevnosti ortodontske nepravilnosti, ki jo ima pacient. 

Terapija običajno traja eno do dve leti, lahko pa traja tudi dlje ali krajše. 


Katere vrste zobnih aparatov so priporočljive za odrasle?

Najpogostejši tipi zobnih aparatov danes so fiksni zobni aparati in  clear alignerji. Včasih se v terapiji kombinirata obe tehniki, zato ji pravimo hibridna ortodontija.

Fiksni zobni aparati so sestavljeni iz nosilec in žičnih lokov, povezanih s tankimi žicami ali gumicami. Nosilci so lahko prozorni (medkristalna keramika) ali kovinski. Odrasli pacienti se najpogosteje odločajo za medkristalne keramične nosilce zaradi njihove estetike.

Clear alignerji so mobilni ortodontski pripomoček, sestavljen iz niza prozornih opornic, ki si jih pacient namesti in odstrani sam.

Pri izbiri zobnega aparata v odrasli dobi nas vodi več dejavnikov, od težave ortodontske nepravilnosti do želja pacientov. Pri odraslih pacientih je pogosto zelo pomembno, da so zobni aparati čim manj vidni, zato se običajno odločijo za clear alignerje, če indikacije to dopuščajo.


Ali je pred namestitvijo zobnega aparata potrebna kakšna priprava? 

Pred začetkom ortodontske terapije je treba zdraviti vse zobe, ki imajo že obstoječe kariese, periapikalne postopke (vnetje na vrhu zobnih korenin) in podobno. Še posebej pomembno je zdravo obzobno tkivo, zato je pred namestitvijo zobnega aparata priporočljivo očistiti zobni kamen, če ga ima.


Ali lahko nosim fiksni zobni aparat, če imam implantat?

Implantat ni kontraindikacija za nošenje fiksnega zobnega aparata, zato ga lahko nosite.


Kako zgleda postopek namestitve fiksnega zobnega aparata? 

Postopek traja približno 15 minut in je popolnoma neboleč, vključuje pa tudi namestitev žičnih lokov in nosilcev na zobe. 


Ali mi bo fiksni zobni aparat poškodoval moje zobe?

Zobni aparat ne poškoduje zobe, ne glede na to, ali gre za fiksni zobni aparat ali clear alignerje. Nosilce namestimo na površino zob z ortodontskim svetlobno polimerizirajočim lepilom, ki se ob koncu terapije polira brez posledic za zobno sklenino.


Ali nošenje zobnega aparata boli? 

Nošenje zobnega aparata lahko včasih povzroči razdraženost in nelagodje, vendar je ta občutek začasen in ortodont vam bo pomagal z nasveti, kako ga ublažiti.


Kako skrbeti za higieno zobnega aparata? 

Med nošenjem zobnega aparata je zelo pomembno vzdrževati dobro in skrbno ustno higieno. Idealno bi bilo, če bi si zobe umili po vsakem obroku. Poleg zobne ščetke in zobne paste boste morali poseči po dodatnih izdelkih za ustno higieno, kot so zobne nitke in medzobne ščetke.

Če imate fiksni zobni aparat, se boste morali še posebej potruditi, da temeljito očistite področje okoli nosilcev. Pri tem vam lahko pomaga ustna prha.

Če ste na terapiji z clear alignerji, jih boste umili zelo preprosto, s hladno vodo in zobno ščetko.


Ali moram med nošenjem fiksnega zobnega aparata paziti kaj in kako jem?

Prehrano med terapijo s fiksnimi zobnimi aparati je treba malo prilagoditi. Izogibajte se odgrizovanju trde in žilave hrane s sprednjimi zobmi, da ne poškodujete delov aparata. Priporočljivo je, da hrano narežete na manjše kose in žvečite z zadnjimi zobmi.


Kaj lahko storim, da dosežem najboljše možne rezultate terapije?

Da bi zagotovili čim boljše rezultate ortodontske terapije, nam je pomembno sodelovanje s pacientom v obliki rednega prihajanja na kontrolne preglede in vzdrževanja dobre ustne higiene. Sodelovanje pacienta pri nošenju clear alignerjev je za nas še posebej pomembno, saj jih je treba nositi ves čas. Edina izjema, ko alignerji ne smejo biti v ustih, je, ko jeste in si umivate zobe.


Kaj, ko odstranim zobni aparat? 

Ko snamete zobni aparat, boste dobili retener. Retener je prozorna opornica, ki jo boste nosili ponoči in katere namen je ohraniti dosežen rezultat ortodontske terapije.
Eno leto po koncu terapije je priporočljivo nošenje retenerja vsako noč, nato pa bo ortodont na rednih kontrolah, ki so približno vsakih šest mesecev, ocenil, kdaj je čas za zmanjšanje intenzivnosti nošenja retenerja.


Iva Tuškan, dr. med. dent.

Vir: meddox.com

Member of

Nevidni zobni aparat

Članstva in akreditacije

Hrvatska komora dentalne medicine (HKDM)
Hrvatsko društvo ortodonata (HDO)
Njemačko udruženje za alignere (DGAO)
European Aligner Society (EAS)
European Society of Cosmetic Dentistry (ESCD)
2024 Copyright © Poliklinika Fiziodent
crossmenuchevron-up